Mehmet Çavaş Kimdir?

Karaman ekonomisinin önemli isimlerinden olan Mehmet ÇAVAŞ, 01 Ağustos 1946 yılında Karaman Merkez Kurtderesi köyünde dünyaya gelmiştir. Eşi Firdevs Hanım, çocukları; Ekrem, Mehmet Ali, Abdullah, Havva ve Fatma’dır. Çevresinde her zaman çalışkan, mütevazi, mücadeleci ruhu ve örnek kişiliği ile insanların sevgi ve saygısını kazanmıştır. İş ve ekonomi alanında sürdürülebilir başarı odaklı bir karaktere sahiptir.

Bugün birçok ailenin ekmeğini kazanmasına vesile olan; ÇAVPET Petrol Ürünleri, ÇAVAŞ Yem ve Un Fabrikaları, ÇAVSA Soğukhava Paketleme ve ONURLU Soğukhava şirketler gurubunun kurucusudur. Sayılan bu şirketler gurubu, hayırsever Mehmet ÇAVAŞ’ın oğulları tarafından ticari faaliyetlerine devam etmektedir. Özellikle Karaman sektöründe söz sahibi bu şirketler sayesinde birçok insan ve ailesi geçimlerini temin etmekte ve de bu şirketler gurubu Karaman ekonomisine ciddi katma değer sağlamaktadır.

İş ve ekonomi hayatına olan üstün hizmet ve katkılarını eğitim alanında da göstermek isteyen hayırseverimiz Mehmet ÇAVAŞ, Karaman Valiliği ile yaptıkları protokole binaen ’’Bir Okul Bin Gelecek’’ anlayışı ile ülkemize, milletimize ve Karamanımıza yakışır modern bir okul yaptırarak MEB’e bağışlamış ve de gelecek nesillerimizin daha iyi yetişmeleri amacıyla hizmete sunmuştur.

18 Kasım 2020 tarihinde koronaya yenik düşerek vefat eden hayırseverimiz Mehmet ÇAVAŞ’a Allahtan rahmet dilerken ismini ebedileştirecek olan bu üstün hizmetinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Hüseyin Mehmet Çavaş Kur’an Kursu

Karaman’da iş insanı Hüseyin Mehmet Çavaş öncülüğünde Karamanlı hayırseverler ve Türkiye Diyanet Vakfı Karaman Şubesi ile Karaman İl Müftülüğü iş birliğinde inşa edilen Hüseyin Mehmet Çavaş Kur’an Kursu, düzenlenen törenin ardından hizmete açıldı.

Dikparmak Mehmet Çavaş Camii